Przed Majowymi Świętami - informacyjnie i uroczyście w przedszkolu w Twardej.
XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy
Wielu młodych ludzi zastanawia się często, po co czytać książki. Okazuje się, że niezależnie od gatunku literackiego książki mają na nas ogromny wpływ. Mogą nie tylko edukować, ale przede wszystkim rozwijać na wielu poziomach. Tegoroczny XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy pod hasłem „Przeczytaj, BO WARTO” organizowany w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Książki potwierdził, że literatura naprawdę ma znaczący wpływ na naszą postawę wobec życia.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 kwietnia 2023 r. Jury zapoznało się z pracami 22 uczniów z 14 szkół z powiatu tomaszowskiego. Przekonywali oni rówieśników, że literatura ma wpływ na postawę wobec życia, polecając przy tym ulubioną książkę. Przyznano 4 nagrody i 4 wyróżnienia. Zwyciężczyni konkursu Roksana Szczepanik ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim zachęcała publiczność do przeczytania książki Diagnoza. Opowieść o życiu rodziny naznaczonej chorobą Haigh Jennifer. Jeśli chcecie lepiej rozumieć wartości, jakie niesie życie, sięgnijcie po książkę Haigh Jennifer. Lektura rzeczywiście dostarczy Wam wielu różnorodnych przeżyć, pomoże zrozumieć dużo spraw, da pocieszenie, przyniesie rady, które ułatwiają podejmowanie decyzji – zapewniała zebraną publiczność podczas swojego wystąpienia. Jej praca zostanie opublikowana w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym oraz będzie wyemitowana w Radiu FAMA.
Uczniowie ze Smardzewic pokazali, jak literatura może wpływać na nasze postawy życiowe, prezentując scenkę z utworu Erica-Emmanuela Schmitta Oskar i Pani Róża. Dzięki małemu Oskarowi ( w tej roli Alan Darczyński) można się bowiem przekonać, że warto cieszyć się każdą chwilą życia. Zebranych zachwycił także taniec z książką w wykonaniu uczennicy klasy III – Aliny Grałek.
Patronat nad konkursem sprawowali:
Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Fundacja BO WARTO oraz Tomaszowski Informator Tygodniowy i Radio FAMA.
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile"
19 kwietnia dołączyliśmy do Akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile" przygotowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Dlaczego żonkile? To pytanie padało najczęściej wśród uczniów.
Ostatni przywódca powstania w getcie doktor Marek Edelman otrzymywał od nieznanej osoby po wojnie przez wiele lat bukiety żółtych kwiatów właśnie w rocznicę powstania. Czasem kaczeńce, czasem róże, najczęściej żonkile. Zawsze żółte.
Składał co roku kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest dziś symbolem zbiorowej pamięci, hasło „Łączy nas pamięć" podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu.
W opowiadaniu „Takich dwóch, jak nas trzech" o trzech kolegach z warszawskiej kamienicy uczniowie wskazali najważniejszą ich zdaniem wartości- wsparcie społeczne i poczucie bliskości w warunkach zagrożenia.
Terapia ręki w Grupach Muchomorków, Sówek i Smerfów
Przedszkolaki z grup Muchomorków, Sówek i Smerfów zrealizowały kolejne etapy Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Terapia ręki dla każdego”. Dzielnie wykonywały zadania z zakresu motoryki dużej i małej, jak również koordynacji wzrokowo-ruchowej i napięcia mięśniowego.
Dzieci podczas zajęć nie tylko ćwiczą, ale przede wszystkim dobrze się bawią i mają wiele radości przy realizacji tego projektu
Spotkanie klas I-III z osobą niewidomą i słabowidzącą
18 kwietnia uczniów klas I-III zaszczycili obecnością goście z Fundacji WIDZIEĆ WIĘCEJ - Pani Michalina i Pan Krzysztof.
Spotkanie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Okazało się niezwykłą lekcją szacunku, tolerancji, a także zrozumienia wobec drugiego człowieka.
Dzieci nie tylko dowiedziały się w jaki sposób pomóc osobom słabowidzącym i niewidomym, ale również poznały narzędzia, które ułatwiają im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.
Kolejną lekcją było zapoznanie się z alfabetem Braille'a. Wszyscy z ciekawością oglądali książki przyniesione przez naszych gości.
Dla uczniów była to niezapomniana lekcja poszanowania potrzeb drugiej osoby, ale również okazywania szacunku wobec niej.
Wycieczka do Warszawy klas IV i V
12 kwietnia uczniowie klasy IV i V udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem była wizyta w muzeum Polin.
Uczestnicy podzieleni na dwie grupy wzięli udział w warsztatach Gry i zabawy dzieci żydowskich oraz Jak pięknie się różnimy.
Drugim celem była wizyta w teatrze Buffo na przedstawieniu Piotruś Pan.
Było to ekscytujące przedstawienie, którego akcja wkraczała również na widownię. Na koniec na scenie pojawiła się Natasza Urbańska. Dla wszystkich uczestników był to dzień pełen pozytywnych wrażeń.
Wiosenne zabawy Grupy Muchomorków 🍄🍄
Słońce + wiosna = RADOŚĆ
Wizyta Dentobusa
W dniach 13 i 14 kwietnia naszą placówkę odwiedził Dentobus.
Ponad 140 uczniów i przedszkolaków, za zgodą rodziców, poddało się badaniu stomatologicznemu. Sympatyczna Pani doktor udzieliła wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej i ewentualnych zaleceń obejmujących dalszą diagnozę lub leczenie.
Teraz te cenne rady trzeba będzie wcielić w życie
Dzień Patrzenia w Niebo w Grupie Smerfów
„Spójrzmy w niebo i zobaczmy jak tam pięknie".
Dzisiaj mamy Dzień Patrzenia w Niebo- czemu takie święto, czemu akurat dziś…tego nie wie nikt, ale patrzenie w niebo jest przyjemne, więc zadzierajmy głowy wysoko i wypatrujmy swoją drogę do marzeń. Wykorzystajmy dzisiejszy dzień na obserwację tego co jest nad Nami- chmury, samoloty, ptaki, może ujrzymy coś niesamowitego!!!!
Z okazji dzisiejszego świeta przedszkolaki miały okazję oglądać Niebo przez lornetkę oraz teleskop.
🍫🍫🍫Dzień czekolady w Przedszkolu w Smardzewicach! 🍫🍫🍫
Wszystkie dzieci na świecie
Lecz na pewno to wiecie
Czekoladę uwielbiają
Chętnie się nią zajadają
Smarowaną na kromeczkę
Lub na cieście poleweczkę
Płynna w kubku na gorąco
Też smakuje wszystkim brzdącom
Czekolady są przeróżne
Grube, chude lub podłużne
Kwadratowe lub okrągłe
Gładkie, w paski, albo w bąble
Mają najdziwniejsze smaki
Wszystkie lubią przedszkolaki
Słodkie, gorzkie, z cukierkami
Ostre z chili, z przyprawami
Owocowe, strzelające
Nadziewane lub pachnące
Na gorąco lub z lodami
Czekoladę uwielbiamy!
Wielkanoc w Grupach Motylków i Misiów
Wielkanoc to święta radości i nadziei!
W takich nastrojach przedszkolaki z Twardej zasiadły do świątecznego śniadanka.
Miło było usłyszeć życzenia i samemu je złożyć. Spotkanie to było również okazją do rozstrzygnięcia wielkanocnego konkursu pt.: "Koszyczek - zróbmy sami".
Rodzice wraz z dziećmi przygotowali 26 koszyczków wykorzystując materiały wtórne.
Pomysłowość uczestników przekroczyła nasze wyobrażenia a do tego śliczne wykończenia dopełniły całości.
A oto zwycięzcy:
I MIEJSCE Nadia Golus
II MIEJSCE Łucja Wojtaszek
III MIEJSCE Zosia Czernicka
1 WYRÓŻNIENIE Janek Daroch
2 WYRÓŻNIENIE Asia Czapnik
3 WYRÓŻNIENIE Nina Wojciechowska
Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę. Dziękujemy WSZYSTKIM serdecznie
Wykorzystanie narzędzi z programu Laboratoria Przyszłości
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości klasa IIIa wykorzystała pióra 3D do wykonania ozdób wielkanocnych. Było przy tym dużo zabawy, a efekty pracy uczniów można było podziwiać w ich pracowni.
Turniej Piłki Siatkowej Chłopców 🏐🏐🏐
Dziś w ramach Dni Otwartych w ZSP nr 8 odbył się Turniej Piłki Siatkowej Chłopców.
Brali w nim udział uczniowie ze szkół z: Wiaderna, Komorowa i Smardzewic.
Wszystkie drużyny były ogromnie zaangażowane w grę, wykazywały się niezwykłą zręcznością oraz szybkością w działaniu. Emocjom nie było końca.
Ostatecznie nasza drużyna wywalczyła I miejsce.
Bardzo cieszymy się z tego sukcesu, wszystkim drużynom gratulujemy dzielnej walki, zaś opiekunom z ZSP nr 8 dziękujemy za wspaniałą organizację całej imprezy!
Warsztaty "Poczuj chemię do fizyki"
Dziś grupa Smerfów i uczniowie klas I-VIII mieli możliwość „Poczuć chemię do fizyki” na warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela Grupy #Zaelektryzowani.
Dzieci nie tylko oglądały pokaz, ale również uczestniczyły w eksperymentach.
Napięcie powierzchniowe, zabawy z helem i ciekłym azotem, poduszkowiec i wiele innych, to atrakcje które czekały na naszych uczniów.
Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem brali udział w nietypowych zajęciach, które łączyły zarówno elementy edukacyjne, jak i pewną dawkę humoru