Gminny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas I-III pt.: „ Co piszczy w lesie?”
Dnia 19 kwietnia w ZSP w Smardzewicach odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas I-III pt.: „ Co piszczy w lesie?”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Tomaszów Mazowiecki, czyli ZSP w Wiadernie, Zawadzie, Komorowie i Smardzewicach. Termin konkursu nie był przypadkowy, ponieważ pragnęliśmy uczcić zbliżające się Święto Ziemi.
Celem spotkania było bowiem propagowanie walorów zdrowotnych lasu poszerzenie wiedzy uczniów o mieszkańcach lasu, ich zwyczajach i warunkach życia oraz kształtowanie właściwych zachowań proekologicznych i wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze.
Był to konkurs interdyscyplinarny, ponieważ składał się z trzech konkurencji: muzycznej, plastyczno-technicznej i wiedzy o lesie.
Trzecioklasiści test wykonywali w dwóch etapach: test w formie papierowej oraz quiz w programie Wordwall.
Na piątkowe spotkanie zaproszeni zostali goście: Pan leśniczy Tomasz Rogaczewski z Nadleśnictwa w Smardzewicach oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Smardzewicach Pani Jolanta Zabłocka.
Pan leśniczy wygłosił prelekcję pt.: „Od nasionka do drzewa”, po której udzielał odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez dzieci.
Uatrakcyjnieniem konkursu była inscenizacja muzyczno – słowna pt.: „W zaczarowanym lesie”. Przedstawiała ona mieszkańców wszystkich warstw lasu oraz znane bajkowe postacie leśne, np. Krasnoludki, Czarownica czy Czerwony Kapturek. W inscenizacji dominowały: muzyka, śpiew i taniec, dlatego wszystkim przyjemnie ją się oglądało.
W końcowej części spotkania, podczas podsumowywania przez jury punktacji poszczególnych konkursów, uczniowie świetnie bawili się przy karaoke znanych i lubianych piosenek.
Finiszem konkursu było ogłoszenie wyników. Komisja nagrodziła uczniów za każdy konkurs oddzielnie, a zatem były nagrody za osiągnięcia w konkursie muzycznym, następnie w konkursie plastycznym oraz w konkursie przyrodniczym.
Ustalono również na których miejscach uplasowały się poszczególne szkoły, po zsumowaniu wszystkich punktów:
I miejsce zajął - ZSP w Smardzewicach
II miejsce zajął – ZSP w Zawadzie
III miejsce – ZS w Komorowie
IV miejsce – ZS w Wiadernie
Nagrody zasponsorowane zostały m. in. przez Nadleśnictwo w Smardzewicach, za co składamy ogromne podziękowania. Wszyscy uczniowie, biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe medale uczestnictwa. Dzieci opuszczały salę uśmiechnięte i zadowolone. Okazało się zatem, 19 kwietnia spotkanie w naszej szkole nie tylko było Świętem Ziemi, ale również świętem szkoły w Smardzewicach.
9
XII POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY „PRZECZYTAJ, BO WARTO“
23 kwietnia to ważny dzień dla wszystkich czytelników - Święto Książki.
Z tej okazji w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego pod hasłem Przeczytaj, BO WARTO.
W konkursie wzięło udział 19 uczniów z 8 szkół. Zwyciężył Alan Darczyński z naszej szkoły, który przekonywał, że jego ulubiona książka- Rok 1984 jest ponadczasowa i zmusza do przemyśleń.
II miejsce zajęła Martyna Pawełkiewicz. Była ona zdania, że lektura książki 11 papierowych serc pozwala zarówno starszym jak i młodszym przygotować się na cierpienie oraz nauczyć się cieszyć życiem.
III miejsce zajęli ex aequo Natalia Makowska i Michał Marchewka. Jury przyznało także 4 wyróżnienia. Wśród polecanych książek znalazły się między innymi: Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat, Zew krwi The Inheritance Games czy Harry Potter.
Młodzi ludzie naprawdę czytają, co ogromnie cieszy. A więc WARTO nieustannie zachęcać do czytania, bo korzyści jest z tego płynących jest mnóstwo.
Gościem specjalnym spotkania była pani Ewa Tenderenda z Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, do którego nawiązywał temat pracy.
SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO
#SzkołaMyśleniaPozytywnego #Neuroróżnorodność #Różnorodność
#Empatia #Akceptacja #Integracja
Neuroróżnorodność - czyli odmienne sposoby myślenia, zachowania i spostrzegania świata. To nie choroba, ale po prostu inny sposób postrzegania. Neuroróżnorodność obejmuje zarówno osoby m.in. w spektrum autyzmu, ADHD, ADD, dysleksją, dysgrafią, dysortografią, zespołem Tourett'a.
W Naszej szkole odbyła się akcja, której celem było promowanie neuroróżnorodności i otwartości na różnorodność.
Uczniowie i uczennice klas 1-3 i 4-8 pozostawiły po sobie ślad w postaci rysunku, dłoni odbitej na papierze.
Wszyscy wspólnie stworzyli pozytywny obraz we współpracy i integracji a przy tym świetnie się bawili
KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ "WESOŁA NUTKA"
11 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wesoła Nutka”
Z radością i dumą chcemy przedstawić nasze trzy uczennice, które w tegorocznej edycji tego konkursu „zgarnęły” główne nagrody.
W kategorii klas I-III:
I miejsce zajęła Kornelia Fornalczyk z klasy III piosenką „Cud w szafie”.
II miejsce zajęła Kornelia Żyłka z klasy IIa piosenką „Naprawię świat”.
W kategorii klas IV-V:
II miejsce zajęła Lena Mierzwa z klasy IVb piosenką „Miłość rośnie wokół nas”.
Wszystkie trzy dziewczynki uczą się śpiewu u Pani Anny Gnatek.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom, ich trenerce i ich rodzicom
Wkrótce bliżej pasję i sukcesy każdej z dziewczynek przybliżymy w naszym cyklu #Mlodziwspaniali
Dyskoteka klas IV -VIII
W piątek w naszej szkole odbyła się po raz kolejny dyskoteka uczniów naszej szkoły oraz uczniów Zespołu Szkół w Wiadernie.
Dziękujemy przybyłym Gościom za cudowną zabawę i wspólnie spędzony czas oraz Radzie Rodziców za zorganizowanie i przygotowanie imprezy.
Było fantastycznie!
TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
W dniu 12.04.2024 r. w ramach Dni Otwartych w ZSP nr 8 odbył się Turniej Piłki Siatkowej chłopców. Brali w nim udział uczniowie ze szkoły z: Wiaderna,ZSP nr 8 oraz Smardzewic. Wszystkie drużyny były ogromnie zaangażowane w grę, wykazywały się niezwykłą zręcznością oraz szybkością w działaniu. Ostatecznie drużyna ze Smardzewic wywalczyła I miejsce. Wszystkim drużynom gratulujemy dzielnej walki zaś opiekunom z ZSP nr 8 dziękujemy za wspaniałą organizację całej imprezy.
ZDROWA DIETA- SPOTKANIE W KLASACH VII
W ramach projektowych działań w dniu 11 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie z holistyczną dietetyczką, panią Delfiną Stańczyk:
https://www.facebook.com/naturalnienacodzien/
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną. Omówiła główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi, ale również do wielu chorób. Zwróciła uczniom uwagę na konieczność połączenia elementów zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną.
Składamy serdeczne podziękowania pani Delfinie Stańczyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.
🍫 Dzień Czekolady w przedszkolu w Twardej 🍫
Dzień Czekolady w przedszkolu to radosna okazja dla dzieci do zabawy, eksperymentowania z czekoladą i uczenia się o jej różnorodnych formach i smakach. Może to być dzień pełen kreatywnych warsztatów, degustacji czekoladowych przekąsek i zabawnych konkursów!
Dzień zdrowia
W związku z Dniem Zdrowia w dniu 4 kwietnia 2024 r. grupa projektowa pod okiem pani Marzeny Zrobek, Doroty Kaczmarek i Magdaleny Ślifierskiej przygotowała i zaprezentowała społeczności szkolnej przestawienie pod tytułem „Sąd nad SMARTFONEM”. Uczniowie wysłuchali wypowiedzi świadków, którzy przedstawili, jakie są skutki nadmiernego korzystania ze smartfona i zapoznali się z definicją fonoholizmu. Po uważnym wysłuchaniu obrońcy, oskarżyciela, świadków Sąd znalazł podstawy do zastosowania środków łagodzących. Postęp techniczny nie jest do odrzucenia, świat musi korzystać ze zdobyczy techniki.
Oskarżony powinien być dobrem dla ludzi, a nie ich środkiem uzależniającym. Dlatego SMARTFON został skazany na całkowitą banicję podczas lekcji i przerw szkolnych.
To była lekcja, którą na pewno uczniowie zapamiętają na długo!
Nieletni, a jednak studenci ❤️
10 marca uczniowie klas czwartych i szóstych mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennych zajęciach.
Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Łódzkiego i spotkaniu z pracownikami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska z Pracowni Biobank, nasi uczniowie mogli poczuć się jak młodzi biotechnolodzy badający DNA.
Szkolna pracownia biologiczna na czas warsztatów przeistoczyła się w małe laboratorium... z probówkami, pipetami i odczynnikami.
Uczniowie oprócz lekcji poglądowej zyskali sposobność poeksperymentowania w celu poszukiwania informacji genetycznych.
Za materiał badań posłużyły im banany oraz sok ananasowy, a oni sami poszerzyli swoją wiedzę i otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania z dziedziny genetyki.
Za ogrom przekazanej wiedzy dziękujemy wykładowcom z Uniwersytetu Łódzkiego: dr Katarzynie Janik - Superson, mgr Michalinie Mikłos-Rakowskiej i mgr Klaudynie Królikowskiej.
Jeszcze w kwietniu ci sami uczniowie, pod okiem kadry uniwersyteckiej, poznają tajniki psychologii i socjologii.
Tę edukacyjną przygodę zawdzięczamy zaproszeniu do projektu: „Uwolnij umysł, akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii" sfinansowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
9
#Młodziwspaniali
„Piłka nożna to sport‚ w który gra się umysłem” – Johan Cruyff
Przed Państwem Antoni Chojecki z klasy VI a - kolejny nasz uczeń, który o tym sporcie wie naprawdę bardzo dużo i w tej dziedzinie osiągnął imponujące sukcesy!
Antoni swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku 5 lat jako zawodnik rocznika 2011 w klubie AP UKS Mazovia Tomaszów Mazowiecki.
Jedną z jego pierwszych indywidualnych nagród było otrzymanie statuetki dla najlepszego zawodnika turnieju Widok Cup w 2018 roku.
Rok później, na szczeblu wojewódzkim został dwukrotnie wybrany królem strzelców na turnieju o puchar Tymbarka, a także turnieju Chlebnia Cup.
Kolejnym jego etapem w podróży sportowej była akademia piłkarska TMF Tomaszów Mazowiecki, gdzie jako zawodnik rocznika 2011 trenował i rozgrywał mecze w starszej grupie z rocznika 2010. To właśnie z TMF trafił do akademii Widzewa Łódź, której barwy do dnia dzisiejszego reprezentuje rozgrywając mecze wspólnie ze swoimi kolegami z drużyny na szczeblu I ligi wojewódzkiej, zajmując pierwsze miejsce w tabeli.
Antoni w 2023 roku został powołany do reprezentacji kadry województwa łódzkiego, następnie otrzymał powołanie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, jak również do kadry makroregionalnego zgrupowania kadr województwa.
Jedną z ważnych nagród, jakie otrzymał, to statuetka dla Piłkarza Rundy Wiosennej Akademii Widzewa w kategorii U-12, która przyznawana jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców – Tylko Widzew.
Ceremonia wręczenia odbyła się na stadionie Widzewa przed meczem o mistrzostwo Ekstraklasy z drużyną Warty Poznań w dniu 5 listopada 2023 roku.
Duma nas rozpiera, że takie sukcesy osiąga nasz uczeń. Brawo Antek, trzymamy za Ciebie kciuki. Pamiętaj, „dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną”... I tego z całego serca Ci życzym!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu💙
Kwiecień miesiącem Świadomości Autyzmu.
Solidaryzujemy się z osobami w spektrum autyzmu i włączamy się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu!
🐣WIELKANOCNY KONKURS W PRZEDSZKOLU W SMARDZEWICACH 🐣
Roztrzygnięcie konkursu „Jajko Wielkanocne".
Po głosowaniu Grona Pedagogicznego wyłoniono zwycięzców.
Wszyscy uczestnicy przygotowali przepiękne prace, mieli ciekawe pomysły i wykonanie.
Wyniki prezentują się następująco:
I miejsce- Agnieszka Grałek
II miejsce- Franciszek Wołoszyn.
III miejsca: Janek Dziubałtowski i Florian Kosowski
Dziękuję za zaangażowanie i udział w konkursie!
#Młodziwspaniali
Przedstawiamy kolejnego ucznia z cyklu #Młodziwspaniali
„Jedynym sposobem na wykonywanie wspaniałej pracy jest kochać to, co się robi.” -Steve Jobs
Jesteśmy przekonani, że naszemu uczniowi, Franciszkowi Bugalskiemu, nie brakuje talentu plastycznego i miłości do tej formy przekazu artystycznego.
Niedawno informowaliśmy, że jego pasję i umiejętności doceniono na Powiatowym Konkursie Plastycznym w Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie zajął 1 miejsce w kategorii projekt malarski
Jeszcze raz gratulujemy!
Franek uczy się rysunku i malarstwa na Warsztatach Zjarzynskimi u absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, Pani Iwona Karoń-Jarzyńskiej.
Jego pracami plastycznymi obdarowano już wielu szczęśliwców. Tylko nieliczne ozdabiają mieszkanie.
Podziwiajcie, z pewnością jeszcze nie raz usłyszycie o tym młodym, zdolnym artyście.
Franku, powodzenia w dalszym rozwijaniu talentu. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni
Dzień Gofra w przedszkolu w Twardej🧇🧇🧇
Gofry z dżemem i śmietanką były dla przedszkolaków z Twardej niespodzianką. Jak widać na załączonych zdjęciach- udaną!
#Młodziwspaniali
21 marca w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego nasi uczniowie zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia.
Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności, popularyzację pasji i zainteresowań uczniów oraz odkrywanie talentów w naszym szkolnym otoczeniu.
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu kolejnych osiemnastu młodych i wspaniałych uczniów, którzy przedstawili na szkolnej scenie przed swoimi kolegami swoje umiejętność wokalne , instrumentalne , taneczne , artystyczne i gimnastyczne - wśród nich znajdowali się:
Julia Krawczyk z kl. Ia
Hubert Kubiak z kl. IIa
Kornelia Żyłka z kl. IIa
Julia Morawska z kl. IIb
Zofia Bruszewska z kl. III
Kornelia Fornalczyk z kl. III
Lena Grałek z kl. III
Nikola Wilczek z kl. III
Alina Grałek z kl. IVa
Roksana Indrychowska z kl. IVa
Kornelia Kołczyńska z kl. IVa
Wiktoria Kotowska z kl. IVa
Adrianna Turoboś z kl. IVa
Lena Mierzwa z kl. IVb
Maja Bruszewska z kl. VIa
Szymon Drożdż z kl. VIa
Julia Rosiak z kl. VIa
Nikola Tomala z kl. VIIb
Do występów zachęcała serdeczna i wspierająca publiczność, która dodawała odwagi wszystkim wykonawcom.
W trakcie obrad komisji konkursu wszyscy uczniowie zatańczyli makarenę. Zabawa była wspaniała!
Wysoki poziom konkursu i niezwykłe talenty sprawiły, że jury miało trudności z wyłonieniem zwycięzców.
Każdy występ zasługiwał na ogromne brawa i nagrodę.
Wszystkim serdecznie gratulujemy wspaniałych występów!
Talent definiujemy często jako wrodzoną lub nabytą ponadprzeciętną umiejętność.
Nasi uczniowie pokazali, że talent jest tym, co nam naprawdę wychodzi, tym w czym czujemy się dobrze i na co chcemy poświęcać swój czas.
Drodzy uczniowie pamiętajcie, że jesteście wyjątkowi.
Odkrycie naturalnych talentów i ich rozwijanie daje poczucie szczęścia i spełnienia, tego właśnie Wam życzymy - żebyście zawsze byli szczęśliwi i dumni z każdych swoich choć najmniejszych osiągnięć!